Ahlaisten kyläyhdistyksen toimintaa 2022

Yhdistyksen hallitus piti järjestäytymiskokouksen, jossa samalla vietiin toimintasuunnitelman mukaista, ja muutakin, toimintaa kohti käytäntöä.

Hallituksen järjestäytymiskokous pidettiin 8.2.2022. Katso hallituksen nykyinen kokoonpano https://ahlaistenkylayhdistys.fi/yhdistys/hallitus/

Seuraavia asioita kannattaa seurata ja olla mukana vuoden mittaa toteutuvissa tapahtumissa

Sääntömääräinen kevätkokous pidetään Putajalla klo 30.3.2022 klo 18:30 alkaen. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat. Katso tapahtumailmoitus https://ahlaistenkylayhdistys.fi/tapahtumat/ahlaisten-kylayhdistyksen-saantomaarainen-kevatkokous-1830-alkaen-putajalla/

Töitä tarjolla neljälle nuorelle kesäaikana. Katso asiaan liittyvä tiedote https://ahlaistenkylayhdistys.fi/2022/02/09/toita-tarjolla-nuorille-kesaa-heinakuun-2022-ajalle/

Syreenitori:

Avoimet kylät Ahlaisissa 11.6.2022. Ahlaisten kyläyhdistys osallistuu valtakunnaliseen Avoimet Kylät -tapahtumaan. seuraa ilmoittelua https://ahlaistenkylayhdistys.fi/tapahtumat/avoimet-kylat-ahlaisissa-5/ ja muussa asiaa koskevassa ilmoittelussa.

Avovesiuinti 14.7.2022. Katso ilmoitus ja seuraa tapahtuman toteutuksen yksityiskohtia. Perinteeksi muodostunut avovesiuinti järjestetään jälleen Ahlaistenjoella. Lähtöpaikka Ahlaisten uimaranta Ämtööntie 50 ja maali Kylänrannassa Nahkurinkuja 38. Tiedustelut: aki.grondahl@gmail.com, puhelin 044 700 2482.Seuraa ilmoittelua:  https://ahlaistenkylayhdistys.fi/tapahtumat/ahlaisten-avovesiuinti-klo-17-alkaen/.

Ahlaisten Markkinat pidetään parin vuoden tauon jälkeen lauantaina 6.8.2022. Tapahtumassa esitellään Ahlaisten Ämmä / Äijä vuodelle 2022. Katso ilmoitus https://ahlaistenkylayhdistys.fi/tapahtumat/ahlaisten-markkinat-9-15/

Kyläviirit: Ahlaisten kyläyhdistys on hankkinut myyntiin kyläviirejä. Tarjolla on kahta lipputankokokoa sekä veneviiri. Katso asiaa koskeva erillinen ilmoitus tällä palstalla.

Kausivalot: Esille on noussut ajatus valojen lisäämisestä. Neuvotteluja on käyty Porin kaupungin ja ELY-keskuksen kanssa; nämä tahot ”omistavat” tienvarsipylväät. Porin kaupunki on suhtautunut myötämielisesti hankkeeseen ja lupautunut tukemaan sitä asentamalla tarvittaviin tolppiin sähköpistokkeet. ELY-keskuksella sen sijaan on kielteinen kanta tolppiin tuleviin lisävarusteisiin. Näin ollen yhdistys pyrkii ensi talvikaudelle täydentämään valoja siten, että valaistus kattaisi säännöllisein välein Porin kaupungin hallinnassa olevan tolppa-alueen, eli Merikarvian Rantatien risteyksestä Kirkolle. Hanketta valmistellaan, rahoitus on vielä auki. Yhtenä mahdollisuutena on saaada sille tukea kylän asukkailta; hinta tolppaa kohti on n. 300 EUR. Tällä keinolla jokainen tienvarsiasukas voisi saada kausivalon komistamaan oman pihansa edustaa. Jos tämä kiinnostaa, ole yhteydessä hallituksen jäseniin tai sähköpostilla ahlaistenkylayhdistys@gmail.fi.

Noin yleisestikin, jos Ahlaisten tapahtumat kinnostavat (pitäisi tietysti kiinnostaa!), niin seuraa tapahtumakalenteria.sekä tietysti yhdistyksen (ym.) Facebook-keskustelua.